Warning: Use of undefined constant ENDORA_WIDGET_ID1 - assumed 'ENDORA_WIDGET_ID1' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/sjiamnocna/sjiaphoto.g6.cz/web/wp-content/plugins/endora-lite/endora.php on line 15
Náhledový obrázek ve WordPressu – Šionův web
Náhledový obrázek ve WordPressu

Náhledový obrázek ve WordPressu

Poslední dobou docela často narážím na dotazy kolem náhledových obrázků ve WordPressu, a napadlo mě že by asi mohlo trochu pomoct k „náhledové“ gramotnosti, kdybych napsal příspěvek mimo seriál, zabývající se pouze tímto tématem, a to je právě záležitostí tohoto článku.

Náhledový obrázek v mé šabloně Blue lime
Náhledový obrázek v mé šabloně Blue lime

Náhledový obrázek (Featured image) je obrázek, který přidává autor příspěvku, tématicky tak aby lehce navodil čtenáři, o čem článek bude aniž by musel číst sáhodlouhý úvod a okamžitě si uvědomit jestli je pro něj užitečný či nikoliv. Tento náhledový obrázek není jen záležitostí WordPressu. Přestože ne všichni stejným způsobem, používají je vesměs všechny CMS systémy (také zvané Redakční), sice je u některých těžké uvést je k funkčnosti, ale je zde ta možnost. Náhledy používají ale i jiné stránky, které nemusí být postaveny na CMS – některé E-mailové schránky podporují něco podobného – vhled do zprávy, také to mohou být RSS kanály, které mají náhledy pro jednotlivé stránky ze kterých data stahují, možností je plno.

Nastavení náhledu v editoru příspěvků
Nastavení náhledu v editoru příspěvků

Ve WordPressu je přístup k náhledovým obrázkům jednoduchý. Pokud šablona podporuje náhledové obrázky, jste téměř za vodou – teď vám stačí zajít do administrace, vybrat konkrétní příspěvek, nahrát soubor do pole Náhledový obrázek a aktualizovat jej. Poté se už můžete těšit tím, že vám na úvodní stránce (nebo také archivní stránce či jinde) svítí jasné barvy náhledového obrázku. Pokud je náhled zvolen, objeví se v panelu pro náhled zvolený obrázek, a pod ním možnost Odebrat náhledový obrázek (snad není nutno vysvětlovat). Teď už vám stečí jen aktualizovat příspěvek a máte to.

Pokud šablona náhledy nepodporuje a vy je v každém případě na webu chcete mít (a máte lehké předpoklady pro manipulaci se šablonou) , předpoklady pro zobrazení jsou:

  • WordPress ví o tom, že šablona náhledy podporuje
  • WordPress má zadány velikosti těchto náhledů (ke zpracování)
  • Na kýženém místě je kód, který to zařizuje (součástí smyčky – loopu) – většinou archive.php, index.php anebo i single.php

V prvním a druhém bodě se jedná o soubor functions.php vaší šablony, do kterého přidáme zápis:

//podpora náhledových obrázků
add_theme_support('post-thumbnails');
//šířka a výška ke zobrazení těchto náhledů velikost X(š),Y(v) v pixelech
set_post_thumbnail_size(155, 110, true);

A v bodě třetím už jen na zvolené místo v kódu vložíme jednoduchý kód, který zjistí, zda má daný příspěvek náhled či nemá a podle toho jej zobrazí:

if(has_post_thumbnail()) the_post_thumbnail();

Ve čtvrtém bodě (který samozřejmě není na seznamu, ale je velmi důležitý) je nutno už jen vybrat náhledový obrázek, přiložit k příspěvku a poté už jen zkontrolovat, že se výstup podobá plánovanému vzhledu.

Napsat komentář

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.